DOLAR 18,5804 0.14%
EURO 18,5320 1.6%
ALTIN 1.029,771,59
BITCOIN %
  • HESAP
AB yanlış yolda

AB yanlış yolda

30.07.2022 14:10
AB yanlış yolda
0

BEĞENDİM

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya-Ukrayna savaşında Avrupa Birliği’nin (AB) sürdürdüğü stratejinin yanlış olduğunu ve bir an öncel bu stratejiden vazgeçilmesi gerektiğini savundu.

Viyana’da Başbakan Karl Nehammer, Macaristan Başbakanı Orban ile bir araya geldi. Nehammer, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkileri ve ekonomik iş birliğine değindi.

Orban, “Strateji değişikliği olmadan barış gelmez, barış olmadan hiçbir sorunu çözemeyiz, enerji (doğal gaz) alamayız ve bütün Avrupa Birliği (AB) bir tür savaş ekonomisine girer.” dedi. Barış için adım atılmaması durumunda savaş ekonomisiyle karşı karşıya kalınacağını bunun da ciddi ekonomik sorunlar doğuracağını kaydeden Orban, “Burada konu kaloriferleri birkaç derece kısmakla alakalı değil. Eğer ekonomik gerileme yaşanırsa, bu işsizlik oranlarını artırır, bu da bizi, ekonomik ve siyasi istikrar açısından ciddi sorunlarla karşı karşıya getirir. Bu nedenle barış için her şeyi yapmamız gerekiyor. Bugünki toplantıda Avusturya’yla paylaştığımız en önemli mesaj buydu.” değerlendirmesini yaptı.

– AB’nin hatalı stratejisi

Orban, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bindiğimiz arabanın 4 tekerleği de patlak. Birinci patlak teker, bu stratejiyle savaşı kazanacağımızı düşünmek, bu şekilde savaş kazanılamaz. İkinci patlak teker, Moskova’yı yaptırımlarla istikrarsızlaştırmak, bu da mümkün değil. Üçüncü patlak teker ise yaptırımlara rağmen ekonomik sorun yaşamadan siyasi istikrarı sürdüreceğimiz görüşü. Bugüne kadar 4 hükümet yıkıldı, diğerleri de sırada bekliyor. Dördüncü patlak teker ise ABD’nin seçilmiş bir düşmana bütün dünyanın karşı durmasını sağlayabilecek durumda olduğunu düşünmek. Çin, Hindistan, Arap ülkeleri buna karşı, dünya bizim tarafımızda değil. Bu nedenle Macaristan olarak diyoruz ki bu strateji değiştirilmeli.” Brüksel’in doğal gaz tasarrufu veya hangi ülkenin ne kadar gaz depolayacağı ya da kullanacağına ilişkin açıklamalarını olumsuz bulduğunu belirten Orban, ülkelerin ihtiyaçlarına ilişkin kararları kendilerinin vermesi gerektiği görüşünde olduğunu ifade etti.

– “Doğal gaz ambargosundan kaçınılmalı”

Orban, ülkesinin AB’nin Rusya’ya yönelik aldığı bütün yaptırım kararlarına uyduğunu belirterek, “Şu an bir duvarın önünde duruyoruz. Bu duvarın adı doğal gaz ambargosu. Birliğe tavsiyem bu duvara çarpamaması yönünde. Eğer öyle olursa (doğal gaz ambargosu karşıtı olarak) ben yalnız olmayacağım.” görüşünü paylaştı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.