DOLAR 27,3861 0.25%
EURO 29,0664 -0.07%
ALTIN 1.627,83-0,87
BITCOIN 7412780,39%
  • HESAP
Avrupa ve ABD’de personel eksikliği nedeniyle havalimanlarında kaos yaşanıyor

Avrupa ve ABD’de personel eksikliği nedeniyle havalimanlarında kaos yaşanıyor

03.07.2022 18:22
Avrupa ve ABD’de personel eksikliği nedeniyle havalimanlarında kaos yaşanıyor
0

BEĞENDİM

Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, Hollanda ve ABD gibi ülkelerdeki havalimanlarında personel sayısındaki yetersizlikten dolayı birçok uçuş iptal edilirken, yolcular uzun bekleme süreleriyle karşı karşıya kalıyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin azalmasıyla insanlar seyahat etmeye yeniden başlarken, Avrupa ve ABD’deki havalimanlarında yaşanan personel eksikliği yaz tatili döneminde kaosa sebep oluyor.

Salgın döneminde durma noktasına gelmesinin ardından keskin bir toparlanma yaşayan hava yolu sektörü, personel sıkıntısıyla ve grevlerle karşı karşıya bulunuyor.

Avrupa ve ABD’deki havalimanları ve hava yolu şirketleri, yer hizmetleri, güvenlik personeli ve uçuş görevlileri dahil olmak üzere bütün alanlarda ciddi bir personel yetersizliğiyle mücadele ediyor.

Birkaç Avrupa hava yolu şirketi ve havaalanlarında son haftalarda grevler görülürken, gelecek ay daha fazla seyahat kesintisi bekleniyor. Londra, Amsterdam, Roma ve Frankfurt gibi şehirlerdeki büyük havalimanları uçuş iptalleri ve uzun yolcu kuyruklarıyla uğraşmak zorunda kalıyor.

Hava yolu sektöründe personel sıkıntısı yaşanan ülkelerde, seyahatler giderek “işkence” haline dönüşüyor.

Almanya’da Türkiye’den geçici işçi getirilmesine yeşil ışık

Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği’nin (BDL), Federal Çalışma Bakanlığına havalimanlarında çalışacak personelin ülke dışından getirilmesi konusunda yasal engelleri kaldırmayı amaçlayan bir teklif sunmuştu.

Alman hükümeti havalimanlarındaki personel sıkıntısını çözmek için ülke dışından, özellikle de Türkiye’den geçici işçi getirmeye yeşil ışık yaktı.

Hükümetin, şirketlerin ülke dışından getirecekleri personele hızlı bir şekilde oturum ve çalışma izinleri vereceği belirtiliyor.

BDL, Türkiye’den gelecek işçilerin A2 seviyesinde Almanca konuştuğunu, hava yolu birliği IATA’nın gerekliliklerini karşılayan sertifikalı tehlikeli madde eğitimlerine sahip olduğunu ve Alman güvenilirlik kontrollerinin ihtiyaçlarını karşıladığını aktarmıştı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.