DOLAR 28,9448 0.11%
EURO 31,2120 0.22%
ALTIN 1.890,190,35
BITCOIN 1250997-1,74%
  • HESAP
DOKTOR ASİSTANLIĞI

DOKTOR ASİSTANLIĞI

15.03.2022 12:29
DOKTOR ASİSTANLIĞI
0

BEĞENDİM

Bu ay siz değerli genç okurlara meslek tanıtımında „Ordinationassistent/in mesleğini ele aldık. Günümüzün aranan meslekleri arasında. Deneyimli ve Viyana’nın en büyük ve tanınan çocuk ve genç poliklininiğinde çalışan Ceren ile söyleşimizi gerçekleştirdik.


Ceren 36 yaşında 2 erkek çocuk annesi. 17 sene önce Viyana’ya evlenip geldikten sonra, kendi hayatını ele almasıyla başlıyor. Bir çok kadınımıza ilham olacak bir başarı Ceren hanımınki.
Türkiye’de Liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavına girer, istediği bölümü tutturamayınca bir sene dershaneye gitmeye karar verir ve dershane döneminde eşi ile tanışır. Okuma isteği evlenme kararı ile bitmiş gibi görunse de Viyana yolculuğunda kendi azmi ve isteğiyle yeniden başlayacaktır.


Buyurun birlikte kendisini ve mesleğini tanıyalım.

Türkiye’de aldığım eğitimin burada denkliğini alamadim. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerle diploma denkliği pek kolay sağlanamıyor. Viyana’da ilk senelerim çok zor geçti. Kültür farklılığından kaynaklanan adaptasyon sorunlarını ben de yaşadım. Ama o dönem karar aldım: Ben bu ülkede yaşıyorsam bu ülkenin kurallarını ve dilini öģrenmeliyim. Sıfırdan başlayarak mecburi eģitimi dışarıdan bitirdim. Almanca kurslarına gittim. Kendimi artık soyutlanmış hissetmiyordum. İlk annelik heyecanımdan sonra eģitime devam ettim. Almancamın B2 seviyesine gelmesinin akabinde doktor asistanlığı kursuna başladım.
 
Çalışma hayatını seven ve şu anki mesleģini başarı ile icra eden Ceren Hanım’ın „ Ordinationassistentin” eģitim sürecini anlatirken gözlerin parlamasını unutamayacağım.
 
Viyana’nın 14. bölgesinde bir enstütide eģitim aldım.  Giriş sınavla yapılmakta. Eģitim ücreti yüksek bir meblağ, lakin devletten mali destek alabiliyorsunuz. Benim eģitimim 10 ay sürdü. Anatomi, laborutuvar, hasta kabulü, hasta hakları gibi bir çok dersimiz vardı. Düzenli derslerimiz olurdu. Ve diplomamı aldıktan sonra Dr. Sevinç Yıldırım ile yollarımız kesişti ve Margareten çocuk kliniğinde çalışmaya başladım.
 
Buradaki görevleriniz neler?

Ben daha çok muayene esnasında doktorumuza asistanlık yapıyorum. Hasta dosyasına bilgi girişi. Gerek görüldüğü taktirde parmaktan kan alımı…Aşı hazırlama ve yeni randevu oluşturma. Sünnet randevularını ayarlamak ve sünnet esnasında asiste etmek en başta gelen görevlerim. Labaratuvarımızda kan ve idrar testleri yapıyorum. Aşı siparişleri ile ilgileniyorum. Sünnette kullanılan eşyaların hazırlanması ve onları sterize etme görevi de asistana aittir.
Muayahane ortamında çalışmak evet keyifli, bir o kadar da disiplin isteyen alanlardan bir tanesi. Sabırlı ve dikkatli olunmalı.  
 
Bu mesleği yapmak isteyen genç adaylarımıza neler önerirsin?
 
Öncelikle söylemek istediğim şu ki seçtikleri mesleği gerçekten severek yapsınlar. Ben mesleğini çok seven biriyim. Severekten yapılan iş daima kişiye güç ve özgüven verir. Gençlere ilk tavsiyem „Ben ne istiyorum, ne yapabilirim?“ sorusuna net bir cevap verdikten sonra adım atsınlar. Okumaktan ve kendilerini geliştirmekten vaz geçmesinler. Nasip olursa ben de mesleki eğitime devam etmek istiyorum. Hemşirelik okumak simdiki hedefim. Eğitimin yaşı yoktur. Dilersen yıllar sonra bile hedefine ulaşabilirsin.
 
Son olarak da aşı konusuna değinmek istiyorum. Çocuklar korkuyor diye aşı yaptırmak istemeyen aileler var. Onlar için neler söylemek istersiniz?
 
Evet, aileler bu konuda çok tedirgin. Bu konuda özellikle ailelere seslenmek isterim. Aşı çocuklar ve geleceğimiz için çok önemli. Anne babalar, internetten araştırmalarıyla ve çevreden duyduklarının etkisi ile aşı yaptırmama kararı alıyorlar. Ne mesela? Eskiden kızamık vakaları çok yoğun bir şekilde görülürdü. Bu hastalık benim dönemimde ve çocuklarımın döneminde çok sayıda görülürdü. Çünkü teknoloji ve bilim şimdiki seviyede değildi. Bugün Kızamık vakalarını incelediğimizde eskiye bakarak sayıların çok sayıda azaldığını görmek mümkün. Bunun tek bir sebebi var o da aşı. Günümüzdeki aşılar en son teknoloji ile yapılıyor. Ve yıllar içinde toplanan bilgiler ışığında üretilmekte. Bilime güvenmek en doğru yoldur. Aşılar buna COVID-19 aşısı da dahil çocuklarımız ve gelecek neslimiz için çok önemli ve değerli bir buluştur. Doktorlarımıza güvenin ve sadece onların önerdiklerini kullanın. 
 
Ben hem Ceren Hanıma, hem de siz değerli okurlarıma teşekkür ediyorum. 3 Senedir yorumlarınız ve güzel geri dönüşleriniz için çok teşekkür ederim.
 
 Röportaj: Gülderen Gündüz 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.