DOLAR 17,9520 0.26%
EURO 18,3417 0.31%
ALTIN 1.032,16-0,12
BITCOIN 411976-3,96%
  • HESAP
Macaristan’da cami açıldı

Macaristan’da cami açıldı

18.06.2022 19:44
Macaristan’da cami açıldı
0

BEĞENDİM

Macaristan’ın Tiszalök şehrinde ülkede yaşayan Müslümanlar yeni bir cami açtılar. Muhammed-ül Emin adı verilen cami Sadakataşı Derneği’nin katkılarıyla yapıldı.

Viyana’ya gelen Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal ile derneğin faaliyetleri ve Macaristan’da açılan cami hakkında konuştuk.

Fotoğrafta Soldan sağa: İHA Başkanı Hasan Yetiş, Sadakataşı Başkanı Kemal Özdal, Sadakataşı Derneğinden İlyas Karayel ve Hasan Karavuş

İHA Derneği Başkanı Hasan Yetiş’in davetlisi olarak Viyana’ya gelen Kemal Özdal ve beraberindeki heyet çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başkan Kemal Özdal, İHA Avusturya Derneği ile ortak projeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Özdal sözlerine devamla şunları söyledi:

Avusturya İHA Derneği Macaristan’da insani yardım faaliyetleri yapıyor. Macar-İslam Cemiyeti ile de İHA vasıtasıyla tanıştık. Macar-İslam Cemiyeti ile birlikte pandemide zor durumda kalan Macarlara insani yardım götürdük. İHA Derneği Başkan Yardımcısı Musa Kaya Hoca vesilesiyle bazı Macarlar Müslüman olmuşlardı.

Macarlara İSlam’ı kabul etmeleri için özellikle bir tebliğ yapılmadı. Sosyal çalışmalar yapıldığı sırada İslamiyete bir ilgi oluştu. Macar halkı Türkleri, ülkemizi ve Cumhurbaşkanımızı seviyor.

Tiszalök şehrinde camiye ihtiyaç olduğunu öğrendik. İçinde 150 metrekare evi olan 800 metrekare arsayı satın aldık. Burada Muhammed-ül Emin Camii ve Kültür Merkezi 17 Haziran Perşembe günü açıldı. Açılışa Tiszalök Belediye Başkanı da geldi.“

İHA Başkanı Hasan Yetiş de bölgede yıllardır insanî yardım çalışmaları yaptıklarını, yöre halkına düzenli yardım götürdüklerini ifade etti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.