DOLAR 17,1641 1.08%
EURO 17,6301 0.88%
ALTIN 973,501,13
BITCOIN 3457240,83%
  • HESAP
‘SGK takip ediyor’ haberleri gerçek değil

‘SGK takip ediyor’ haberleri gerçek değil

05.05.2022 17:18
‘SGK takip ediyor’ haberleri gerçek değil
0

BEĞENDİM

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti milletvekili Zafer Sırakaya, yurtdışında yaşayan ve SGK’dan emekli olan vatandaşlarımızın SGK tarafından gözlem altına alındığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. SGK’nın tüm emeklileri takip ettiği gibi yaratılan algıyı şaşkınlıkla takip ettiklerini belirten Sırakaya, konuyla ilgili Hürriyet gazetesine konuştu:

“ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileriyle yaptığımız görüşmede, SGK’dan emekli olan vatandaşlarımızın yurt dışında gözlem altına alındığı yönünde çıkan haberleri kendilerinin de şaşkınlıkla takip ettiklerini söylediler. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de bir şekilde banka, tapu, emlak ya da herhangi bir resmî işlem yaptırmak için ikâmet kaydına ihtiyaç doğmaktadır. Bu kişiler, bu nedenle otomatikman Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmakta ve gelir testi yaptırmadıkları için de prim borcu tahakkuk etmektedir. Bu durumda olan vatandaşımıza SGK tarafından pirim borcu çıkarıldıysa konsolosluğa gidip ikâmetininin Almanya’da olduğunu bildirir ve sigortalı olduğunu belgelerse, Çalışma Ataşeliği’ne başvurarak bütün borcunu sildirebilir.”

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.