DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 3078390,04%
  • HESAP
Mezartaşı Müslümanlarınki gibiydi ama…

Mezartaşı Müslümanlarınki gibiydi ama…

10.09.2022 18:26
Mezartaşı Müslümanlarınki gibiydi ama…
0

BEĞENDİM

Osmanlı Devleti’nin tarihini yazan Avusturyalı tarihçi Joseph von Hammer-Purgstall vefat ettiğinde Viyana yakınındaki Weidling kabristanına gömüldü. Bir Hristiyan mezarlığı olmasına rağmen, Hammer’in mezar taşı diğerlerinden çok farklıydı. Hammer’in mezar taşında Kuran’dan ayetler yazılıydı. Her nefs ölümü tadacaktır ve Allah’tan geldik, yine O’na döneceğiz ayetleri Hammer’in mezar taşını süslüyordu.

Ünlü tarihçinin kabrinde yazan ismi “Yusuf Bin Hammer”dir. Kabir taşını kendisi çizmiş ve İstanbul’daki âlimlerin mezar taşlarından etkilenmiştir.

Mezar taşının üstünde yazanlar “Hüvelbaki” diye başlar, “Rahman olan Allah’ın merhametine sığınan üç dilin tercümanı tarihçi Yusuf bin Hammer” diye biter.

Peki, Hammer Müslüman olmuş muydu?

Hammer hakkında kitap yazan Tuğba İsmailoğlu Kacır Hammer’in müslüman olduğunu söylemek zordur diyor. Çünkü Hammer Kuran ayetlerini hayatında ölçü aldıysa da Kelime-i Şehadetin ikinci bölümü olan Hazreti Muhammed’in peygamberliğini tasdik etmemişti.

En doğrusunu bilen Rabbimizdir

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.