DOLAR 17,9554 0.3%
EURO 18,3459 0.33%
ALTIN 1.032,38-0,10
BITCOIN 412973-3,69%
  • HESAP
Orta Avrupa’da zamanın durduğu şehir: Prag

Orta Avrupa’da zamanın durduğu şehir: Prag

22.06.2022 08:59
Orta Avrupa’da zamanın durduğu şehir: Prag
0

BEĞENDİM

Dünya savaşları sırasında saldırılara maruz kalmayarak tarihî yapılarını korumayı başaran Çekya’nın başkenti Prag, âdeta bir tabloyu andıran görüntüsüyle ziyaretçilerini zaman içinde bir yolculuğa çıkarıyor.

Kuzeyinde Polonya, batısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşu olan Çekya, 20. yüzyıla kadar sırasıyla Büyük Moravya İmparatorluğu, Premyslid Hanedanlığı, Lüksemburg Hanedanlığı, Hussit dönemi, Jagellon Hanedanlığı ve Habsburg Hanedanlığı yönetimi altında kaldı.

Çekya, Avusturya-Macaristan’ın Birinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgisiyle 1918’de Çekoslovakya adıyla kuruldu ve başkenti Prag oldu.

Çekoslovakya’nın 1 Ocak 1993’te barışçıl bir şekilde bölünmesiyle, bağımsız Çek ve Slovak Cumhuriyetleri kuruldu. Çekya, 2007’de Schengen Bölgesi’ne üye olurken, 2004’ten bu yana da Avrupa Birliği üyesi.

Çek Cumhuriyeti olarak bilinen bu ülkenin kısa adı, 2016’da resmen “Çekya” oldu. Bununla birlikte, “Çek Cumhuriyeti” ise devletin resmi adı olarak halen kullanılıyor.

Ekonomisini başlıca sanayi, toptan ve perakende ticaret, taşımacılık, konaklama ve gıda hizmetleri ile kamu yönetimi, savunma, eğitim, sağlık ve sosyal hizmet faaliyetlerinin oluşturduğu Çekya’nın başlıca ihracat ortaklarını ise komşu ülkeler Almanya, Slovakya, Polonya ile Fransa oluşturuyor.

“100 Kuleli Şehir” Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirler listesinde ilk 10’da

Geçmişte “100 Kuleli Şehir”, “Avrupa’nın Çatısı”, “Avrupa’nın Kalbi”, “Altın Şehir” ve “Şehirlerin Anası” gibi birçok lakapla anılan Prag, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra aynı zamanda çok ilgi çeken bir turizm merkezi konumunda.

Prag, tarihi köprüleri, katedralleri, altın uçlu kuleleri ve kaleleriyle Avrupa’da en çok ziyaret edilen şehirler arasında ilk 10’da yer alıyor.

Zengin tarihe sahip olan ve Romanesk, Gotik, Rönesans ve Barok mimarisinden canlı örnekler taşıyan bu tarihi şehir, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında zarar görmeyen nadir Avrupa şehirlerinden bir tanesi.

Bir nehir tarafından ikiye bölünmüş ve tepelerle çevrili bir vadide konumlanan şehir, yürüyerek gezmek için de oldukça ideal.

Tarihten süregelen gelenekler: Kuklacılık ve Bohemya kristalleri

Öte yandan Çek tarihinde önemli bir yeri olan kuklacılık ve kukla yapımı da, Prag’da tarihi Orta Çağ’a kadar uzanan bir gelenek.

Kalabalıkları eğlendirmek ve hikâyeler anlatmak için 18. yüzyılın ortalarından beri Çek geleneğinin bir parçası olan geleneksel kuklacılık, ülkenin değerli bir sanat biçimi olarak kabul görüyor.

Kuklacılığın yanı sıra dünya çapında büyük bir üne sahip olan Çek camı ya da diğer adıyla Bohem camı geleneği de Orta Çağ’a kadar uzanıyor.

Bohemya kristali olarak da adlandırılan ve 1200’lü yıllara dayanan kristal işçiliği, şu anda Çekya’nın bir parçası olan Bohemya ve Silezya bölgelerinde üretiliyor. Çek camı, yüksek kalitesi, işçiliği, güzelliği ve genellikle yenilikçi tasarımlarıyla yabancı turistler tarafından da en çok tercih edilen hediyelikler arasında.

Renkli, sade ve kabartmalı her türlü kristal ürününün üretilip satıldığı Prag’da, neredeyse her mağazada Çek camını bulmak mümkün.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.